Telefon
+387 33 225 353
Biblioteka
+387 33 220 957
Pošaljite email
ois@bih.net.ba
Radno vrijeme
Pon - Pet 8.00 - 16.00

ois

Dobrodošli na zvaničnu stranicu Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu. Orijentalni institut u Sarajevu osnovan je 1950. godine.

Rad u Institutu organiziran je u Historijskom odjeljenju, Filološkom odjeljenju i Referatu za orijentalno-islamsku kulturu i civilizaciju.

Bavi se obradom i publikovanjem rukopisne i arhivske građe na arapskom, turskom i perzijskom jeziku, te proučavanjem orijentalnih jezika i književnosti.

U fokusu je i proučavanje intelektualne historije i kulturno-umjetničke baštine Bosne u doba osmanske vlasti.

 

 

Biblioteka

knjigeBiblioteka Orijentalnog instituta je stručna biblioteka pri Odjeljenju za dokumentaciju Orijentalnog instituta čiji je zadatak da prikuplja, obrađuje i čuva bibliotečku građu. Namijenjena je naučnim saradnicima, istraživačima,studentima, nastavnicima i široj društvenoj, kulturnoj i znanstvenoj javnosti. 

Bibliotečki fond je nakon stradanja znatno obnovljen zahvaljujući donacijama mnogih ustanova i pojedinaca. Razmjenom vlastitih izdanja sa srodnim institucijama u zemlji i svijetu, sakupljen je niz respektabilnih časopisa i značajnih izdanja domaćih i stranih institucija kulturnog i naučnog karaktera. Među prvim donatorima su bili prof. dr. Fuat Sezgin, direktor Instituta za historiju arapsko-islamskih nauka u Frankfurtu i Vlada Kraljevine Švedske te brojni donatori iz Turske, kao što su: Türk Cumhuriyet Kültür Bakanligi. Çocuk Vakfi, IRCICA koja je uz vlastita izdanja donirala i biblioteku preminulog prof. dr. Ahmeda Ateşa, Başbakanlik Devlet Arşivleri Genel Müdürlügü i dr. Među donatorima se izdvajaju prof. dr. Thomas D. Goodrich sa Indiana University of Pennsylvania te kolege iz Bibliotheque Nationale iz Pariza sa svojim izdanjima. Gosp. Jeff Spurr iz SAD je preko fondacije SABRA posredovao u doniranju biblioteke nedavno preminule prof. dr. Kathleen Burril, kao i biblioteke prof. Alana Fishera. Referentna literatura na perzijskom jeziku donirana je od strane Ambasade IR Iran, Kulturnog Centra IR Iran i Instituta «Ibn Sina», te Nacionalne biblioteke IR Iran. U aprilu 2013. godine posredstvom TIKA-e ustupljena su kompletna izdanja časopisa Belleten, Belgeler, brojna izdanja Türk Tarih Kurumu i Türk Dil Kurumu iz Ankare. Značajan udio u bibliotečkom fondu čine i donacije bivših stručnih i naučnih saradnika mr. Ešrefa Kovačevića, dr. Adema Handžića, Bisere Nurudinović, kao i ostalih uposlenika ove institucije.

Poseban fond predstavlja poklonjena biblioteka Hamida Hadžibegića koja broji 1079 naslova i 114 primjeraka različitih historijskih časopisa.

Trenutno biblioteka broji oko 12.000 bibliotečkih jedinica iz područja historije osmanskog perioda, orijentalnih jezika i književnosti, umjetnosti i različitih naučnih područja na bosanskom, turskom, perzijskom, arapskom, engleskom, njemačkom, francuskom i drugim jezicima, te oko 260 naslova domaće i strane periodike.

Biblioteku vodi Mubera Bavčić, dipl. orijentalista.

U biblioteci radi i Lamija Hatibović, magistrica bibiotekarstva i historije umjetnosti i bachelor turskog jezika i književnosti.

Biblioteka je za korisnike otvorena radnim danima od 10 do 14 h.